05 грудня 2019 року в актовому залі Петриківської районної державної адміністрації відбулися громадські слухання щодо розгляду Звіту з оцінки впливу на довкілля (далі ОВД) проекту «Відновлення гідрологічного режиму та санітарного стану старого русла річки Оріль на території Царичанського та Петриківського районів Дніпропетровської області (капітальний ремонт)».
Вдумайтесь проектантам і замовникам відомо Божий задум тож вони можуть капітально відбудувати природній об’єкт – річку яка віками текла між нашими селами. Самі проектанти причиною погіршення водності річки та відповідно її санітарного стану визначили вірно – це неприродні для р. Оріль тромби в районі с. Нехвороща та с. Михайлівка. Засипані пропускні труби, перегачені природні протоки, та штучно самовільно побудовані відводи річкової води в лимани. Нижче за течією через всі ті загати пробивається невеличкий струмочок. Тож натомість запропонувати привести у природній стан затрамбовану частину р. Оріль, проектанти вважають що за 112 млн. грн.. слід просто штучно поглибити в деяких місцях біля турбаз дно Орелі та зробити нову загату трохи нижче мосту На новому руслі Орелі коло с. Сорочино. Та не таку собі невеличку гребельку, а кам’яні перекати в три ступені, щоб вода в тому місці піднялася аж на 1,65 м. Та тільки такий підйом рівня біля Сорочино ситуацію коло Нехворощі не виправить, там так і залишиться калюжа від річки.
Слід зазначити, що це вже друга спроба проштовхнути цей проект через процедуру оцінки впливу на довкілля. Перша спроба провалилася, через значну кількість негативних відгуків місцевого населення про проект, а головне про нездатність проектантів надати відповіді на ключові питання: яким буде вплив від такого «покрашення» на річку, на довкілля та зрештою на людей. В звіті відсутні прогнози, моделювання опис моніторингових заходів. Проектанти не потрудилися розробити 5 розділів звіту важливих для прийняття рішення і в другому варіанті проекту. Обговорювати на згаданих громадських слуханнях не було що. Поданий громадськості Звіт з ОВД є прямим порушенням Закону України «Про оцінку впливу на довкілля», а отже не повинен отримати позитивний висновок від оновленого міністерства охорони довкілля.
Та річка дійсно потребує нашої уваги та заходів на відновлення гідрологічного режиму. І на замовлення Департаменту екології Дніпропетровської ОДА за 100 тис. грн.. були розроблені методичні рекомендації щодо малих степових річок, якою і є р. Оріль. Але ж проектанти зробили вигляд, що не існує цих рекомендації, розроблених провідними науковцями в сфері природозбереження та раціонального природокористування.
Ви можете допомогти, звернувшись до Миністерства енергетики та охорони довкілля, щодо відмови у наданні позитивного висновку Звіту з ОВД «Відновлення гідрологічного режиму та санітарного стану старого русла річки Оріль на території Царичанського та Петриківського районів Дніпропетровської області (капітальний ремонт)» № 20196213922. Та вимагати, щоб проект було розроблено у відповідності до методичних рекомендацій, розроблених Інститутом природокористування та екології.